Sections

Quick links to the results sections

Results


MSO Facebook

MSO 2013

Don't miss out on your opportunity to compete in this year's events. We expect many of our profiled players to join us.

Home >  Results >  MSO 5

Full results from MSO 5

To review the result by event you can either go to results by year or use the link in each table. Information about the players can be found by simply clicking on the names in the table.


Abalone

More information about this game can be found at Abalone

World Championship
AB-WCAbalone2001
1 Thomas Fenner
2 Jan Stastna
3 Arthur Lallet



Acquire

More information about this game can be found at Acquire

Olympiad Championship
HG-ACAcquire2001
1 Peter Hauenstein
2 Melvin Merginis
3 Klaus Conrad



Backgammon

More information about this game can be found at Backgammon

English Open
BA-BCBackgammon2001
1 Oliver M. Riordan
2 Martin Barkwill
3 Masahiro Yamaguchi



Finals
BA-FLBackgammon2001
1 Jysen Qwt
2 Andrew Kindler
3 Elizabeth A. Barker



Olympiad Championship
BA-OCBackgammon2001
1 John Slattery
2 Dario De Toffoli
2 Jysen Qwt
2 Peter Bennet
3 John Clark
3 Mark Lemon
3 Mashiro Yamaguchi
3 Wayne Felton



Weekend
BA-WEBackgammon2001
1 Peter J. Bennet
2 John Broomfield
3 Andrew Kindler



Boku

More information about this game can be found at Boku

World Championship
BO-WCBoku2001
1 Jan Palmgren
2 Werner Dupont
3 Carl Ragnarsson



Borderline

More information about this game can be found at Borderline

World Championship
BL-WCBorderline2001
1 Demis Hassabis
2 Jan Palmgren
3 Similan J. Anandajeyar



Bridge

More information about this game can be found at Bridge

Ladies' Pairs
BR-LPBridge2001
1 Eva Kaplan
Ursula Harper
2 Sheena Haytack
Su Burn
3 Anne M. Catchpole
Stephanie Rohan



Mens' Pairs
BR-MPBridge2001
1 Lionel Wright
Michael J. Courtney
2 Paul A. Lamford
Paul Fegarty
3 Anthony Silver
Nick C. Boss



Mixed Pairs
BR-XPBridge2001
1 Martin Hoffman
Ursula Harper
2 Espen Erichsen
Helen J. D Knott
3= David Price
Debbie La Croix
3= Iris E. Lee
Tony A. F Wilcock



Olympiad Championship
BR-OCBridge2001
1 Margaret Lee
Peter Lee
2 David L. Solomons
Doug Smerdon
3 Alan Burns
Wassim Naqvi



Swiss Teams
BR-TSBridge2001
1 Bob Rowlands
Margaret Lee
Peter Lee
Ting To
2 Brian Jackson
Margaret Courtney
Maurie Esterson
Michael J. Courtney
3 Anne M. Catchpole
Catherine M. Curtis
Nigel Freake
Paul Fegarty



Chess

More information about this game can be found at Chess

Blitz
CH-BZChess2001
1 Jonathan Parker
2 Mark Ferguson
3 Peter Large



Evening
CH-EVChess2001
1 Lahende K. Ndhlovu
2 Neil Pennock
3 Robert J. Heaton



Evening Blitz
CH-EBChess2001
1 Jonathan S. Somekh
2 Demis Hassabis
3 Ross Rattray



Fischer Time
CH-FIChess2001
1 Thomas Hinks Edwards
2 Sapar Batyros
3 Jonathan S. Somekh



Major
CH-MJChess2001
1 Sigurdur Sverrisson
2 Emyr Jones
3 Chin Lee Lim



Minor
CH-BTChess2001
1 Alistair Hung
2 Jin Woo Song
3 Ken Hedger



Olympiad Championship
CH-OCChess2001
1 Meilis Annaberdiev
2 Oleg Kirsanov
3 Alexander Baron
3 Donny Muter



Rapid Play
CH-RPChess2001
1 Donny Muter
2 Tim Hebbes
3 Paul J. Kelly



Ron Banwell Memorial
CH-MMChess2001
1 Pentalyu Harikrishna
2 Graeme Buckley
3 Daniel Gormally



Variable Time
CH-VAChess2001
1 Donny Muter
2 Sapar Batyros
3 Meilis Annaberdiev



Continuo

More information about this game can be found at Continuo

World Championship
CO-WCContinuo2001
1 Jan Palmgren
2 Carl Ragnarsson
3= Jan Stastna
3= Tony Niccoli



Creative Thinking

More information about this game can be found at Creative Thinking

World Championship
CT-WCCreative Thinking2001
1 David Bodycombe
2 Philip Bateman
3 Ben Pridmore



Cribbage

More information about this game can be found at Cribbage

Pairs Olympiad Championship
CR-PCCribbage2001
1 Aaron J. Dixson
Peter Dixson
2 Brian Ball
Rowland J. Pocock
3 John Broad
S. Ottaway



Single 5-Card
CR-SICribbage2001
1 Rowland J. Pocock
2 Malcolm J. Wakefield
3 Tony Hayes



Crossword

More information about this game can be found at Crossword

Olympiad Championship
CW-OCCrossword2001
1 Mark Goodliffe
2 Richard Grafen
3 Alan J. Cannon



Decamentathlon

More information about this game can be found at Decamentathlon

World Championship
DE-WCDecamentathlon2001
1 Ben Pridmore
2 David Pearce
3 Matthew J. Selby



Diplomacy

More information about this game can be found at Diplomacy

Intimate
DI-INDiplomacy2001
1 Peter Hawkins
2 Konrad Scheffler
3 George Hassabis



Olympiad Championship
DI-OCDiplomacy2001
1 Demis Hassabis
2 Vick Hall
3 Jeremy Tullett



Dominoes

More information about this game can be found at Dominoes

5s & 3s Pairs
DO-5PDominoes2001
1 Gary Crane
Peter Greenhill
2= Gordon Lloyd
Michael Jakeman
2= Ray Lloyd
Theresa Conrad



5s & 3s Singles
DO-5SDominoes2001
1 Gordon Lloyd
2= Mary Orchard
2= Theresa Conrad



Draughts

More information about this game can be found at Draughts

10x10 Blitz British Championship
DX-BZDraughts2001
1 Mustafa Durdyev
2 Chimeddorj Bat Erdene
3 Parahat Durdyev



British Championship
DR-BCDraughts2001
1 Mustafa Durdyev
2 Terry Thomas
3 Ben Cameron



Entropy

More information about this game can be found at Entropy

World Championship
EN-WCEntropy2001
1 Demis Hassabis
2 Tony Niccoli
3 David Pearce



GIPF

More information about this game can be found at GIPF

TAMSK
GI-TKGIPF2001
1 Fred Kok
2 Werner Dupont
3 Stephen Tavener



World Championship
GI-WCGIPF2001
1 Werner Dupont
2 Josiah Lutton
3 Kurt Van Den Branden



Zertz World Championship
GI-ZZGIPF2001
1 Christof Nuyttens
2 Sebastian Bleasdale
3 Stephen Tavener



Go

More information about this game can be found at Go

13x13 Olympiad Championship
GO-13Go2001
1 Magashi Sugiyama
2 Francis M. Roads
3 Seong June Kim



Lightning
GO-BZGo2001
1 Seong June Kim
2 Piers Shepperson
3 Francis M. Roads



Olympiad Championship
GO-OCGo2001
1 Matthew Macfadyen
2 Seong June Kim
3 Alex P. Selby



Pair Go Olympiad Championship
GO-PCGo2001
1 Seong June Kim
Sylvia Kalisch
2 Francis M. Roads
Jackie S. Y Chai
3 Alex P. Selby
Natasha Regan



Rapid Play
GO-RPGo2001
1 Seong June Kim
2 Alex P. Selby
3 Francis M. Roads



Hexdame

More information about this game can be found at Hexdame

Olympiad Championship
DR-HXHexdame2001
1 Mustafa Durdyev
2 Bagtiyar Durdyev
3 Parahat Durdyev



Intelligence

More information about this game can be found at Intelligence

Olympiad Championship
IQ-OCIntelligence2001
1 Stephen Gardner
2= Daniel Holloway
2= Kenneth Wilshire



World Championship
IQ-WCIntelligence2001
1 Ben Pridmore
2 George Lane
3 Clara Mangili



Lines of Action

More information about this game can be found at Lines of Action

World Championship
LO-WCLines of Action2001
1 Koichi Nicholas
2 Tom Quilter
3 David J. Faldon



Lost Cities

More information about this game can be found at Lost Cities

Olympiad Championship
HG-LCLost Cities2001
1 Osamu Omodera
2 Lyndon  Gurr
3 George Hassabis



Mastermind

More information about this game can be found at Mastermind

Olympiad Championship
MA-OCMastermind2001
1 Jan Stastna
2 Stephen Rowe
3 Dario De Toffoli



Memory

More information about this game can be found at Memory

Olympiad Championship
ME-OCMemory2001
1 Swe Chooi Yip
2 Chan Tion How
3 Ben Pridmore



Mental Calculations

More information about this game can be found at Mental Calculations

World Championship
MC-WCMental Calculations2001
1 John R. Rickard
2 George Lane
3 Robert Fountain



Mind Mapping

More information about this game can be found at Mind Mapping

Olympiad Championship
MM-OCMind Mapping2001
1 Elaine Colliar
2 Anne Jones
3 Philip Chambers



Nubble

More information about this game can be found at Nubble

British Championship
NU-BCNubble2001
1 Dario De Toffoli
2 Mathew Cordell
3 George Hassabis



Othello

More information about this game can be found at Othello

10x10 Quick Play
OX-QPOthello2001
1 Graham Brightwell
2 Michael Handel
3 Geoff Hubbard



10x10 World Championship
OX-WCOthello2001
1 Michael Handel
2 Ian P. Turner
3 Osamu Omodera



Blitz World Championship
OT-BWOthello2001
1 Tezuka Hirohisa
2 Michael Handel
3 Graham Brightwell



European Championship
OT-ECOthello2001
1 Graham Brightwell
2 Ibata Kensuke
3 Michael Handel



Quick Play
OT-QPOthello2001
1 Michael Handel
2 Ibata Kensuke
3 Osamu Omodera



Pentamind

More information about this game can be found at Pentamind

World Championship
PE-WCPentamind2001
1 Demis Hassabis
2 Jan Palmgren
3 George Hassabis



Poker

More information about this game can be found at Poker

5 Card Draw
PO-5CPoker2001
1 George Miller
2 Werner Dupont
3 Gary Lee



7 Card Stud
PO-7CPoker2001
1 John Clark
2 Edison Figueroa
3 Michael A. Wellby



7 Card Stud 2
PO-7SPoker2001
1 James A. Bochsler
2 Jin Woo Song
3 Gary Lee



Canadian Stud
PO-CSPoker2001
1 Paul Meek
2 Harold Lee
3 George Hassabis



London Lowball
PO-LLPoker2001
1 Edison Figueroa
2 Peter Birks
3 Ben Player



No Limit Texas Hold 'em
NLPoker2001
1 Geoffrey Nunn
2 Harold Lee
3 Francine Brandler



Texas Hold'em
PO-THPoker2001
1 Alexander Baron
2 Richard Gryko
3 Donny Muter



World Amateur Championship
PO-WAPoker2001
1 Michael A. Wellby
2 George Miller
3 John Clark



Quiz

More information about this game can be found at Quiz

Olympiad Championship
QZ-OCQuiz2001
1 Daphne Fowler
2 Olav S. Bjortomt
3 Neville H. Twitchell



Scrabble

More information about this game can be found at Scrabble

Olympiad Championship
SC-OCScrabble2001
1 Femi Awowade
2 Phil J. Appleby
3 Sandie Simonis



Settlers

More information about this game can be found at Settlers

European Qualifier
SE-QFSettlers2001
1 Konrad Scheffler
2 Bharat
3 Tanya C. Fox



Olympiad Championship
HG-SESettlers2001
1 Demis Hassabis
2 Tetsuya Inomoto
3 Tanya C. Fox



Shogi

More information about this game can be found at Shogi

Blitz
SH-BZShogi2001
1 Masahiro Yamaguchi
2 Gert Schnider
3 Hans Segers



Chu
SH-CUShogi2001
1 Eduard Werner
2 Ruud Stoelman



European Championship
SH-ECShogi2001
1 Frederic Pottier
2 Gert Schnider
3 Richard Sams



Handicap Team Championship
SH-TMShogi2001
1 Hans Segers
Marc Theeuwen
Mathijs Litjens
2 Frederic Pottier
Guillaume Schmidt
Yoichi Ono
3 Larry Kaufman
Raymond Kaufman
Sally Kaufman



Simultaneous Display
SH-SDShogi2001
1 Larry Kaufman
2 Hiroyuki Tatsutomi



TORI
SH-TOShogi2001
1 Rasa Miseikyte
2 Ruud Stoelman
3 Tony Boyle



Skat

More information about this game can be found at Skat

Olympiad Championship
SK-OCSkat2001
1 John Mcleod
2 David S. Parlett
3 Tony Niccoli



Speed Reading

More information about this game can be found at Speed Reading

Olympiad Championship
SR-OCSpeed Reading2001
1 Anne Jones
2 Benjamin Crowne
3 Kenneth Wilshire



Trax

More information about this game can be found at Trax

Olympiad Championship
TR-OCTrax2001
1 Carl Ragnarsson
2 David Pearce
3 Ian P. Turner



Twixt

More information about this game can be found at Twixt

Olympiad Championship
TW-OCTwixt2001
1 Klaus Hussmanns
2 George Hassabis
3 Jan Stastna



Xiang-Qi

More information about this game can be found at Xiang-Qi

Olympiad Championship
XI-OCXiang-Qi2001
1 Norbert Schaefer
2 Chi Kong Lai
3 Albert Lim



Quick Play
XI-QPXiang-Qi2001
1 Norbert Schaefer
2 Chi Kong Lai
3 Rudolf Reinders